آندوسکوپی و کلونوسکوپی

تفاوت آندوسکوپی و کولونوسکوپی

آنچه می خوانید...

آندوسکوپی یعنی درون دستگاه گوارش توسط اندوسکوپ ویژه و مخصوص مشاهده می شود. کولونوسکوپی برای تشخیص ناهنجاری های کولون و روده بزرگ پرکاربرد می باشد. در این مقاله قصد داریم به تفاوت آندوسکوپی و کولونوسکوپی بپردازیم.

آندوسکوپی و کلونوسکوپی

همه چیز درباره آندوسکوپی

به مشاهده درون دستگاه گوارش آندوسکوپی می گویند. برای هر بخش از بدن دستگاه به خصوصی ساخته شده است. به طور مثال برای دیدن مری و معده لوله انعطاف پذیری درست شده است که در قسمت پایین آن یک عدسی کوچک وجود دارد. متخصص می تواند درون دستگاه گوارش را به آسانی ببیند. انجام آندوسکوپی برای بیمار کمی ناخوشایند می باشد اما با پاشیدن اسپری بی حس کننده در حلق بیمار به طور معمول بیهوشی صورت می گیرد. خوب است بدانید این روش اشعه ایکس ندارد پس از هر بار مصرف، شست و شو و ضد عفونی می گردد. علاوه بر این برای زنان باردار نیز قابل انجام است.

آندوسکوپی

مزایای این روش

از مزایا اصلی این روش استفاده از آندوسکوپی ویدئویی می باشد که می تواند تمام اجزای داخلی بدن را نشان دهد. یک نکته مهم که باید بدانید این است که متخصص برای دیدن تصاویر در وضعیت مناسبی قرار دارد. همچنین کمتر احساس خستگی می کند.

تصویر آندوسکوپی

تمام مراحل آندوسکوپی

در حقیقت به منظور انجام آندوسکوپی به طرف چب باید دراز بکشید. بعد از آن که به شما اسپری بی حسی زدند یک قطعه کوچک محافظ میان دندان های شما باید قرار بگیرد. این کار موجب می شود تا دندان های شما هیچ آسیبی نبیند. علاوه بر این دندان های شما نتواند به دستگاه آندوسکوپ آسیبی وارد نماید. پس از آن که شما آمادگی لازم را پیدا کردید متخصص آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به طرف گلو می برد. او از شما می خواهد که آن را قورت دهید. با این کار مری شما باز شده و آندوسکوپ به سمت پایین و معده می رود. هنگام انجام این کار پرستار در کنار شما می باشد.

برای انجام این روش هنگامی که سر آندوسکوپ به درون معده وارد شد، معده را باد می کند تا درون معده خیلی بهتر دیده شود. امکان دارد به شما حس تهوع دست بدهد که این کار بسیار طبیعی می باشد. در بعضی از مواقع امکان دارد پزشک بخواهد از مخاط گوارش نمونه برداری دریافت کند، بهتر است بدانید این کار بدون درد است.

آندوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی آزمایشی برای تشخیص ناهنجاری ها و تغییرات کولون، روده بزرگ و بسیار پرکاربرد است. هنگام آزمایش یک لوله انعطاف پذیر و طولانی به داخل روده از راه مقعد داخل می شود. برای این کار یک دوربین فیلمبرداری بسیار کوچک در ابتدای این لوله گذاشته شده است. این دوربین به پزشک اجازه می دهد داخل روده بزرگ را خیلی دقیق ببیند.

مزایای این روش

کولونوسکوپی شیوه ای است که امکان بررسی و مشاهده بخش های داخلی کولون یا روده بزرگ را می تواند فراهم نماید. کولونوسکوپ، یک لوله انعطاف پذیر و نرم می باشد که دوربین متصل به آن می باشد و امکان تهیه تصاویر را به خوبی فراهم می نماید. از مزیت های مهم آن فراهم کردن تصاویر می باشد. این روش به شما اجازه می دهد پولیپ ها را شناسایی کرده و آن ها را نابود کند. حذف پولیپ های سرطانی امکان دارد ۵۳ درصد احتمال مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ را کم کند. علاوه بر این انجام این روش می تواند سایر ناهنجاری های روده مثل بیماری التهابی روده را به درستی تشخیص دهد. بهتر است بدانید شناسایی این بیماری های مزمن دارای مزیت های زیادی می باشد  مانند کاهش آسیب های طولانی مدت.

کولونوسکوپی

تفاوت آندوسکوپی و کولونوسکوپی

آندوسکوپی و کولونوسکوپی دو فرآیند کاملا مجزا هستند که توسط متخصص بیماری های معده و روده صورت می گیرد. کولونوسکوپی روده بزرگ را معاینه می نماید در صورتی که آندوسکوپی اولین قسمت روده کوچک و مری را بررسی می کند.

این دو روش برای چه مواردی استفاده می شود؟

آندوسکوپی و کولوونوسکوپی برای موارد زیر استفاده می شود.

 • کنترل خونریزی
 • تشخیص سرطان
 • تشخیص انواع بیماری ها و اختلالات گوارشی
 • بررسی نشانه ها

چه هنگام نیاز است تا کولونوسکوپی انجام شود؟

برای انجام کولونوسکوپی در سن ۵۰ سالگی بایستی یک ویزیت کلا دقیق میان متخصص گوارش و بیمار انجام شود. این سن به طور معمول بیشترین خطر را برای ابتلا به سرطان روده دارد و باید بررسی های لازم انجام بگیرد. کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند بایستی زودتر از سن ۵۰ سالگی معاینه شوند. اگر مدفوع شما خونی است و دل درد مزمن دارید حتما به متخصص گوارش خبر دهید تا در صورت لزوم از این روش استفاده شود.

پیش از انجام این روش به چه مواردی باید توجه شود؟

 • متخصص یک محلول پاک کننده یا روان ساز را پیش از درمان برای شما تجویز می نماید. این محصول را  به طور دقیق با توجه به نظر پزشک مصرف نمایید تا برای آزمایشات شما اشکالی ایجاد نشود.
 • §        24 ساعت پیش از آزمایش به هیچ عنوان مواد غذایی و نوشیدنی به غیر از مایعات شفاف  مصرف نکنید.

پس از انجام این روش به چه مواردی توجه شود؟

 • رژیم غذایی و محدودیت های ورزشی پس از کولونوسکوپی بستگی به نتایج آزمایش شما دارد. ولی پس از آزمایش  حتما غذای جامد نوش جان کنید.
 • امکان دارد دل درد یا نفخ داشته باشید که دلیل آن ورود گاز به درون معده است. ممکن است هنگام خارج شدن این گازها کمی درد داشته باشید که طبیعی می باشد.

کولونوسکوپی

چه هنگام نیاز است آندوسکوپی انجام شود؟

هدف اصلی کولونوسکوپی تشخیص صحیح سلامت روده بزرگ می باشد ولی آندوسکوپی موجب می شود بخش های بالاتر سیستم گوارشی را نیز با دقت بیشتری دیده شود. بخش های قابل مشاهده که به وسیله این روش انجام می شود:

 • معده
 • قسمت بالای روده کوچک که به آن اثنی عشر می گویند.
 • مری

پیش از آندوسکوپی به چه مواردی باید توجه شود؟

 • افرادی که مبتلا به دیابت می باشند و افرادی که سیگاری هستند باید پیش از آندوسکوپی به تمام دستورالعمل ها عمل نماید.
 • هیچ گونه محلول شوینده ای برای این آزمایش موجود نمی باشد.
 • هشت ساعت قبل از انجام آندوسکوپی نوشیدنی و غذا مصرف نشود.

پس از انجام این روش باید به چه موارد توجه شود؟

 • احساس وجود گاز در گلو، ورم، سوزش گلو و گلو درد در روزهای پس از آندوسکوپی کاملا طبیعی می باشد.
 • پس از انجام این روش باید فرد تا منزل همراهی شود.

دکتر رکسانا عباسی

متخصص بيماری های داخلی و گوارشی
بورد تخصصی بیماری های گوارشی و اندوسكوپی
عضو انجام طب داخلی آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *