Search
Close this search box.
بوتاکس لاغری معده چیست؟

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده در سال های اخیر به یکی از شیوه های رایج لاغری تبدیل شده است. تزریق بوتاکس لاغری به علت اثرگذاری محسوس، سریع و مطمئن مورد علاقه بسیاری از افرادی قرار گرفته که قصد دارند تا با این روش کاهش وزن داشته باشند. متقاضیان انجام بوتاکس معده احتمالا سوالات زیادی در خصوص نحوه انجام بوتاکس معده و جزئیات آن دارند که در این مقاله به بسیاری از سوالات در این خصوص پاسخ داده شده است.

بوتاکس معده چگونه باعث لاغری می شود؟

همان گونه که پیشتر عنوان شد، تزریق بوتاکس به معده یکی از روش های جدید برای لاغری شناخته شده می شود. در این روش با تزریق ماده ای به نام بولوتونیوم فعالیت عضلات معده را کاهش میدهند و به این شیوه باعث کاهش اشتها و پایین آمدن حجم غذای مصرفی فرد می شوند.

در حقیقت با استفاده از بوتاکس معده به روش غیر مستقیم می توان به لاغری افراد کمک کرد. با افزایش مدت زمان تخلیه غذا از معده فرد خیلی سریع احساس سیری می کند و به این ترتیب غذای کمتری مصرف می شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتری در خصوص این روش می توانید به مقاله متداول ترین سوالات بوتاکس معده مراجعه کنید.

لازم به ذکر است افرادی که قصد کاهش وزن با استفاده از تزریق بوتاکس معده را دارند علاوه بر انجام این روش باید رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی مناسب را برای حداکثر اثرگذاری در نظر داشته باشند. 

نحوه انجام بوتاکس معده 

انجام بوتاکس معده نیازی به جراحی نداشته و باید حتما توسط متخصص گوارش انجام شود تا از بروز خطرات احتمال آن نیز جلوگیری کرد. در این روش بعد از آن که بی حسی یا بیهوشی با توجه به صلاحدید پزشک انجام شد، با استفاده از آندوسکوپی معده تزریق بوتاکس به معده انجام می شود.

به طور میانگین تزریق بوتاکس لاغری به ۴۰ نقطه از معده برای انجام اثر مورد نظر انجام می شود. برای انجام بوتاکس معده احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بعد از اتمام فرآیند مورد بحث، بیمار می تواند به منزل مراجعه کند. روند انجام بوتاکس معده برای متقاضیان به ترتیب زیر است.

 • ابتدا به روش تشخیص داده توسط پزشک بیهوشی یا بی حسی انجام می شود.
 • تزریق بوتاکس با ورود آندوسکوپ از طریق دهان و مری به معده انجام می گردد.
 • انجام فرآیند تزریق حداکثر ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از اتمام تزریق حدود چند ساعت ریکاوری بیمار طول می کشد.
میزان کاهش وزن بعد از بوتاکس معده چقدر است؟

میزان کاهش وزن بعد از بوتاکس معده

یکی از سوالات مهم متقاضیان این روش برای لاغری، این است که بعد از تزریق بوتاکس معده چقدر لاغر می شویم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که میزان اثر گذاری این روش برای کاهش وزن، تا حد زیادی بستگی به شرایط فرد دارد. متخصصان حداقل میزان کاهش وزن بعد از تزریق بوتاکس را ۵ کیلوگرم و حداکثر تا ۱۵ کیلوگرم می دانند. با این وجود رژیم غذایی و وضعیت سلامتی فرد و ژنتیک مهم ترین عوامل تعیین کننده در این خصوص هستند.

مزایای بوتاکس معده 

 در حال حاضر روش های مختلفی برای لاغری وجود دارد و بوتاکس معده را می توان یکی از روش هایی شناخت که مزایای زیادی در میان این روش ها دارد. در ادامه مهم ترین نکاتی که می توان آن ها را به عنوان مزایای این روش شناخت عنوان شده است.

 • لاغری سریع و با عوارض کم 
 • کنترل قند خون در بیماران دیابتی 
 • کاهش خطر برخی بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ 
 • کاهش میزان مصرف غذا و اشتهای فرد
 • کمک به عملکرد بهتر معده
 • ریسک کم در آسیب های خطرناک به معده 
 • دوران ریکاوری کوتاه تر
 • عدم نیاز به عمل جراحی 
کاندیدهای مناسب بوتاکس معده

بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب است؟

 یکی از نکات مهم و قابل توجه برای داوطلبان انجام این روش، میزان اثرگذاری آن است. به طور کلی در این روش حداکثر ۱۵ کیلوگرم کاهش وزن ایجاد خواهد شد و بنابراین از بوتاکس معده برای افرادی که به چاقی افراطی مبتلا هستند استفاده نمی شود.  علاوه براین اگر قصد تزریق بوتاکس برای کاهش وزن خود را دارید لازم است حتما شرایط زیر را داشته باشید.

 • شاخص bmi بین ۲۵ تا ۳۵
 • افراد با حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم اضافه وزن
 • افرادی که اشتهای بسیار زیادی دارند.

نحوه محاسبه BMI برای بوتاکس معده

همان طور که عنوان شد، یکی از شرایط اصلی تزریق بوتاکس به معده برای لاغری، داشتن شاخص BMI بین ۲۵ تا ۳۵ است. اگر می خواهید به صورت صحیح شاخص BMI خود را محاسبه کنید، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

محاسبه آنلاین شاخص BMI

چه کسانی نباید بوتاکس معده انجام دهند؟

در کنار تمامی مزایایی که بوتاکس معده به عنوان یک روش لاغری دارد، انجام آن به گروهی از افراد توصیه نمی شود.

 • بیمارانی که در گذشته از شیوه های لاغری به روش جراحی استفاده کرده اند
 • افرادی که از انسولین استفاده می کنند.
 • کسانی که بیماری های معده مانند رفلاکس یا آلرژی های شدید دارند.

عوارض بوتاکس معده

بوتاکس معده نیز مانند سایر روش های لاغری ممکن است با عوارضی همراه باشد. لازم به ذکر است با توجه به عدم نیاز به جراحی برای این روش، خطرات کمتری نیز بیماران را تهدید خواهد کرد. با این وجود بروز مشکلات گوارشی و احتیاج به تمدید تزریق، از جمله رایج ترین عوارض بوتاکس معده هستند.

بوتاکس معده انجام دهیم یا نه؟

به طور کلی مزایای پرشمار بوتاکس معده در کنار خطرات کم آن، منجر می شود تا بسیاری از افراد برای کاهش وزن متقاضی انجام این روش باشند. در صورتی که مطابق اطلاعاتی که در این مقاله به شما داده شد، واجد شرایط تزریق بوتاکس به معده برای لاغری هستید، می توانید با مراجعه به بهترین دکتر بوتاکس معده جهت دریافت مشاوره و انجام این روش اقدام کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *